„Jerzy Nowosielski w Lublinie” – kameralne seminarium pod tym tytułem przygotowano w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina na prawie magdeburskim i sezonu otwartych tygodni tematycznych „Przeżywaj historię”. W poniedziałek w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie wykład inaugurujący wygłosił rektor ks. Bogdan Pańczak.
Jerzy Nowosielski (1923–2011) – polski malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Jego sztuka, biografia duchowa i poglądy mogą być przyczynkiem do szukania porozumienia ponad kategoriami przynależności narodowej lub wyznaniowej.
Jego matka była spolonizowaną Austriaczką, ojciec Łemkiem. W tajemnicy przed matką uczył się języka ukraińskiego. Jednocześnie mówił o swoim pochodzeniu jako czymś szczególnym: „Kulturowe pogranicze to tygiel, gdzie wszystko się ściera, miesza, fermentuje (...) taka rodzinna mieszanina to wielkie szczęście”. (dw)
„Jerzy Nowosielski w Lublinie”:
* Zwiedzanie Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie (oprowadza kustosz Dorota Jurkowska) codziennie do 17.03.2017, w godz. 15.00–16.00 (rezerwacje: dorotajurkowskaart@wp.pl, 600 447 446 codziennie do 17.03.2017, w godz. 14.00–15.00).
* Zwiedzanie Neogotyckiej kaplicy, w której znajduje się ikonostas wykonany przez J. Nowosielskiego (oprowadza ks. rektor Bogdan Pańczak). Wejście nieodpłatne.
Organizatorzy: Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie, Miasto Lublin oraz Fundacja Chrońmy Dziedzictwo.